31 март 2006

Реалните IP адреси

Използването на термина “реален IP адрес” докарва някои от посетителите на Linux-BG до ръба на нервна криза. Според тях такъв термин няма, ползвали го болни хора и най-“смисления” аргумент който са давали (или поне аз знам) е че: “Някои ще ми обясни ли какво е това реално IP и ако това е реално, кое е нереално?”. Разбира се задаването на такъв въпрос е малко демонстрация на ниско обща култура, тъй като обратното на “реално” не е задължително да бъде “нереално”. Например:
  • Има “реални числа”, но досега не съм чувал да има “нереални числа”
  • В комплексните числа двете компоненти, които ги характеризират се наричат “реална” и “имагинерна” част, а не “реална” и “нереална”.
  • В икономиката, когато от нарастването дадена променлива е изключен ценовия ефект се говори за “реален растеж”, а когато не е изключен за “номинален растеж”, т.е. и тук няма “нереален растеж”.
Разбира се човек, ако се напъне, може да даде още примери, но логиката в това да се отрича примерно червения цвят, защото няма “нечервен” цвят не ми допада много.

Разбира се на мен ми стана интересно какъв е проблема с термина и как би трябвало да се нарича на български термина “public ip address”. Между другото като се поразрових отгоре през RFC-тата не срещнах такъв термин (може би да не съм се ровил достатъчно), а термини като public и private host и private address space. Тоест дори някой да се е напънал да направи официален превод на съответните RFC, превод на термина няма.

В този ред на мисли, сигурно хората се дразнят, че public е различно от реално. Обаче, ако трябва да превеждам буквално използвайки речника, като нищо мога да генерирам следните термини:
  • Публичен IP адрес
  • Общодостъпен IP адрес
  • Обществен IP адрес
  • Народен IP адрес
  • Държавен IP адрес
  • Открит IP адрес
Както може да се види, при буквалния превод някои от горните термини никак не седят добре. От друга страна прилагателното пред IP адрес по никакъв начин не е задължено да има нещо общо с директния превод на думата public. Вярно, че в българския език чуждите термини в повечето случаи навлизат “българизирани”, но по някой път има и изключения. Най-интересното в случаят е, че термина “реален ip адрес” е навлязъл доста и при положение, че няма официален документ на български, който да дефинира наименование на обекта, за който се отнася, не виждам защо да е грешен. Още повече, че по страниците на разните му интернет доставчици се ползва масово (търсене в Google дава към 22 хиляди срещания). Ако някой има аргументиран отговор защо този термин е грешен, да бъде така добър да ми каже.

28 март 2006

Икономическа журналистика

Винаги съм си мислел, че икономическата журналистика в България е голяма порнография, но днес получих неоспоримо доказателство. Наслаждавайте се.

24 март 2006

Информационните технологии и държавната администарция

След като последно време пишех все кратки постинги пълни с глупости, дойде време да напиша малко по-сериозен. Донякъде той е провокиран от днешната конференция на Linux-Bg, на която присъствах и останах малко разочарован. Хората толкова се бяха вперили в свободния софтуер, че някак си пропускаха по-важните неща. Така или иначе програмата максимум за използване на свободен софтуер от страна на държавните служители (изключвам там всякакви сървъри и прочие) е офис пакет и при много уговорки операционна система. Друго няма какво да се замести, тъй като се предполага администрацията да ползва специализиран софтуер, който е разработен специално за нея. За сметка на това доста може да се направи, така че да се улесни достъпа на граждани до електронин услуги, но IT бакията в администрацията не дава надежди това да стане скоро.

Един от основните проблеми е като цяло ниското ниво на IT специалистите в администрацията. За това нещо влияят два фактора. Първият е ниското ниво на заплащане, а другият е свързан с изискването съответния човек да има придобита поне бакалавърска степен. Честно казано за 300-450 лева няма как да се намерят свестни хора. Най-много някой студент да се навие да бачка, но пък не може да бъде назначен, защото не е завършил. Така на тези позиции в повечето случаи попадат посредствени хора, които май да нямат много амбиции за развитие, не следят развитието на технологиите и работата им се ограничава до рутинни действия от преинсталиране на компютри, чистене на вируси и "настройване" на приложни програми. Това, което не може да се очаква от тези хора е да формират IT политика на администрацията.

Последното от своя страна е проблем, защото за да действа администрацията като добре смазана машина е необходима й добра информационна система. Какво се получава на практика? Висшият менинджмънт, в лицето на изпълнителния директор или главния секретар на администрацията, не е глупав, гледал е достатъчно филми, и иска да с натискането на няколко копчета да прави това, което трябва и да оптимизира дейността или иначе казано да укрепва административния капацитет. В интерес на истината пари за това има бол. Има толкова пари по разни европейски проекти и стратирането на разработването на информационната система или там както ще се нарича чудото може да започне без грижи. Основният проблем, който възниква обаче е, че няма кой да направи заданието и кой да следи изпълнението. В резултат на което фирмата изпълнител прави заданието на база разпитване на ползвателите и генерира нещо, което все пак да и минимизира разходите. За администрацията, това е все едно да си купува кола на база външен дизайн и цвят, без да се интересува от технически подробности като разходни норми, сервизно обслужване, издръжливост и прочие. Така стартираният проект се оказва бъгав от самото начало, но когато истината излезе наяве вече е късно, трудно е да се преработи и трябва да се почва отначало. За да се замаже ситуацията, нещото се нарича пилотен проект, който в някакъв по-нататъшен момент ще се доразвива. Така хем фирмата доволна, че взела парите без да свърши много работа, хем администрацията, че да може да отчете парите пред Европейската комисия, но бюрокрацията не се оправя. Само вижте какво става с електронното правителство и как за да ползвате услугите, трябва да отговаряте на едно кило условия. Освен, че системите се проектират по линия на най-малкото съпротивление, обвързвайки се с доста ограничителни платформи (например инсталиране на .net framework), им се губи възможността да комуникират лесно с други такива и бакията става пълна.

Разбира се проблемите не се изчерпват с това. Изборът на фирми изпълнителки е винаги толкова скандален, че човек не може да не остане със съмнение за корупционан практика. В това отношение е най-покровителствена държавната фирма Ииформационно обслужване АД. Например, на база договор от преди доста години с Министерство на финансите на база спечелена обществена поръчка, тя е избрана да разработва всички следващи информационни продукти за минисреството и прилежащите му агенции, т.е. ако на Министерство на финансите сега му притрябва да се разработи някакъв специлизиран софтуер, няма да обяви обществена поръчка както си му е реда, а ще даде работата на ИО. Много удобно, нали? Разбира се мога да дам и още доста примери, но това няма да помогне ситуацията да се оправи.

21 март 2006

Слънчево затъмнение

Другата седмица ще има слънчево затъмнение, което на 70-80% ще се наблюдава и в България. Във тая връзка с колеги от работата се чудехме дали да не скочим до Турция, където ще може да се наблюдава на 100%, но едва ли ще ни огрее. Така или иначе се надявам да направя добри снимки от София и да не ми се развали матрицата на фотоапарата при снимане директно към слънцето. От предишното затъмнение си спомням много добри ефекти от слънчевата светлина. Повече информация за събитието на линк1 и линк2.

19 март 2006

Аклиматизация



С наближаването на пролетта се наблюдава постепенно покачване на температурите навън, които още малко и ще достигнат положителни двуцифрени стойности, и времето става по-приятно. Мога да се разхождам с по-тънко яке, а даже и по тениска с къс ръкав. Интересно защо зимата при такива температури мога да съм по-леко облечен, а лятото трябва да се навличам? Миналато лято, когато катерихме с други луди Черни връх от Драгалевци през нощта, си избрахме може би един от най-хубавите дни през месец август, но горе при 6 градуса тези с по-летни дрешки бая студ браха и не можахме да изчакаме изгрева горе. Явно в целия този процес е от значение аклиматизацията на човек към температурите и от значение не абсолютната температура, а относителната спрямо среднодневната температура. Последното ме прави оптимист и сигурно другата зима може да спретна нощно катерене на Черни връх посред зимата. Ако ми е вярна логиката, температури от порядъка на -25 градуса не би трябвало да са много притеснителни ;-)

Иначе, ако някой иска да катери Черин връх през нощта, от мен да знае, че няма смисъл. Това лято може би ще проверя има ли смисъл да се катери Мусала през нощта.

17 март 2006

Една легенда се завръща

Преди много, много години имаше едно радио, което се казваше Тангра и беше ориентирано към рок музиката. Покрай динамиката на медийния пазар и опитите от софийска радиостанция да стане национална, се оказа собственост на Дарик радио, което в един момент прецени, че повече не му трябва в този вид и го направи спортно радио (сегашното Гонг). Последното от своя страна не знам до колко е било умен ход, защото промени изцяло аудиторията. Да оставим настрана досадните спортни коментатори, но започнаха да се чуват музикални парчета, които за 10 годишното съществуване на радиото не са звучали никога по тези честоти. Просто новите водещи имаха друга музикална култура и радиото стана приятно да се слуша от старата аудитория между 1 и 7 през нощта. Лошото в цялата тази ситуация е, че на пазара няма друга радиостанция, която да поеме тази целева група. Поне за мен нито Мила голд, нито Ретро радио ми звучат толкова добре, колкото звучеше Тангра и някак си се чувствам неудовлетворен. До сега... Радио Тангра се завръща на 20 март в интернет вариант благодарение на Васил Върбанов. Пожелавам им много успех!

13 март 2006

Формула 1

Започна новия сезон на Формула 1. Като гледах първото състезание, определено доста неща ми направиха добро впечатление. Може би това, което е най-важно за мен е, че прецакаха тези смотаняци от РингТВ и сега формулата без разни глупости се дава като за бели хора по БТВ. В крайна сметка е супер глупаво да искаш пари за нещо, към което не добавяш никакъв принос, само защото държиш правата за България (все едно няма чужди програми и интернет). Въпреки че както стана, ясно може да искаш пари и без да имаш правата. Това да вземеш пари за три години напред излъчвания, без да си осигурил правата върху излъчванията е супер нахалство. На набуталите се честито. Това с цифровото излъчване беше върха на сладоледа. Поне да бяхте дали възможност да се избира, коя от много камери да следя, че да си струва парите интерактивната телевизия.

Второто нещо, което ме радва е новия формат на квалификациите. Определено са много по-интересни, пък и дават възможност на някой от лидерите (като Райконен например), ако се прецакат на квалификациите, да компенсират след това. Само не ми стана ясно дали не може да се играе срещу новата система и дали не е най-добре да се класираш 11-ти, но през сезона ще се види. И разбира се като фен на Ферари съм много доволен, че те отново са в бизнеса. След отчайващия сезон през изминалата година, сега си мисля, че показаха, че доста са се потрудили и ще са сред основните претенденти за титлата. А иначе вчерашното състезание беше много добро. Явно всички пилоти са много надъхани и имаше доста интересни моменти.

08 март 2006

Девойките през пролетта

Пролетното време е някакво особено за девойките. Не знам до колко това се дължи на капризността на Баба Марта, на настъпващите (настъпили) пости или просто влизане във форма (разбирай отслабване слез зимния сезон) за лятото, но се наблюдава повсеместно прилагане на диети и хранителни режими. Цялата работа е издигната в такъв култ, че са често срещани разговори като следния:

Д1: Искаш ли меденки?
Д2: Не, благодаря.
Д1: Няма нищо животинско в тях, ако постиш.

кратко мълчание
Д2: Сигурна ли си?
Д1: Ми така пише.

следва списък със съставките
Д2: А в шоколада няма ли масло?

Д1: Ми не.
Д2: Ми ще си взема тогава.

07 март 2006

Numb3rs

Последните няколко седмици следях по БТВ сериалчето Numbers, което бяше преведено като Криминални уравнения. Въпреки, че не ми хареса много, го следях. Като че ли ми беше интересно да видя поредната глупост, която ще кажат и да се възмущавам. Като че ли идеята на сериала е да покаже колко приложения има на математиката в живота, но честно казано се бяха престарали. Ако пък не му е била това идеята, значи просто е тъп.

В крайна сметка, ако го гледате ще разберете, че:
  • ако се качите на последния етаж на сградата с отвес в ръка и видите какви елипси прави, то ще може да сметнете как реагира сградата на земетресения и вятър.
  • ако имате видеофилмче от някаква гадна охранителна видеокамера, дето от образа нищо не се вижда, то използвайки правилните програмки, може да се увеличи картината и да разчетат ситните букви.
  • най-сигурното изтриване на файл е като по случаен начин се инвертират част от битовете, а пък аз винаги съм си мислил, че зануляването не върши по-лоша работа.
  • ако имате летателен обект, който поради една и друга причина не се засича от n наброй радара, то ако вземете в съвкупност цялата информация от всичките радари, ще може да получите движението на обекта, че даже и нещо като снимка, която го показва в не малко детайли.
  • като се апроксимира крива по дадени точки, те винаги седят на кривата нищо, че точките на свобода са доста. В конкретния случай една експонециялна крива, която зависи от един параметър мина без грижа през 10 точки.
  • балистичните криви без грижа се смятат наум.
Разбира се имаше и куп други глупости, които вече съм и забравил, но най-странното е, че винаги имат правилния софтуер (нищо, че той е толкова специализиран, че го няма в масова употреба и най-вероятон трябва сам да си го пишеш) и данните са винаги в правилния формат, така че да не се налага да се губи време за импортиране на данните. Може би само на мен ми се налага да губя прилично време да си събирам и конвертирам данните от единия стандартен софтуер за другия, както и ако никой от тях не ми върши работа да си пиша програмки за конкретните сметки, но явно такъв ми е късмета. За капак на всичко БТВ да бяха си взели косултант по тематиката, че на места много издъхваха. Например Bayes (името на един математик) в превода на български беше преименуван от Бейс (както е известен в цялата литература на български) на Баяс или нещо от сорта. Разбира се в целия сериал имаше и някакъв пич, дето го раздаваше но отнесен физик или математик и пускаше много яки лафове, само дето май не бяха предназначени за широката публика. Ако пуснат някой друг сезон пак ще го гледам за да се възмущавам :-)

03 март 2006

Празнуването на трети март

Днес се празнува освобождението на България. Много странно на такива празници, когато нацията би трябвало да показва единство и да отдаде почит на хората, които са допринесли за освобождението на България, да се правят всякакви политически циркове. Какво имам предвид? Някаква парламентарно представена паплач на празник като днешния прояви неуважение към държавните институции, декларира действия към дестабилизиране на държавното управление в период, през който има да се правят доста неща във връзка с присъединяването към ЕС, а на всичкото отгоре е на път да ни скара със съседите наричайки Турция враг номер едно на България и предявявайки териториални претенции към Бивша Югославка Република Македония. Странно е и празник като днешния да се посреща с възгласи оставка и мафия, пък още по-странно това да го правят националисти.

Честно казано на явления като Атака, не трябва да се обръща много внимание. Те ще минат и заминат. Ако вземат да направят глупостите, които говорят, ще имаме изолационна политика, с която доста бързо ще се прецака икономиката, ще сме лика прилика със Северна Корея и ако не се опитват да правят репресивно авторитарно управление доста бързо ще бъдат отсвирени. Ако пък мислят да се занимават със сериозна политика, няма да е лошо да си вземат някой икономист в редиците, че за момента не могат да разчитат правилно икономическите индикатори, пък камо ли да формулират икономическа политика. По интересното за мен е причината за появяване на такива явления. Някой път като имам повечко време ще драсна един обширен постинг по темата. От една страна си мисля, че седи манталитета на българина и разбирането, че държавата трябва да се грижи за него, а от друга факът, че институциите не са много добре комуникационно позиционирани и се получава един информационен вакум, в който започват да се въртят какви ли не спекулации, чрез които лесно се манипулира стадото.

Както и да е, за това друг път. Засега честит празник!